Krakowska Informacja Lokalna

W surrealistycznym Domu Pracy Twórczej „Astoria” w Zakopanem, w dniu 3 października 1996 roku, poetka Wisława Szymborska siada spokojnie w swoim pokoju i rozpoczyna pisanie wiersza. Nagle przerywa jej ciszę dzwoniący telefon. Ale to nie jedyna niespodzianka, która czeka na nią tego dnia.

Podczas rozmowy telefonicznej zjawia się tajemniczy Kot, który na pozór wydaje się być zwyczajnym kotem, ale w rzeczywistości jest czymś więcej. Przez cały czas rozmowy Szymborska stara się go zignorować, ale w końcu nieznajomy zostaje uwolniony przez poetkę. Po odbiorze telefonu, Szymborska dowiaduje się, że właśnie zdobyła nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.

Ale ta opowieść nie ogranicza się tylko do noblistki i jej zmagania z nagrodą i sławą. To opowieść o marzeniach, pragnieniach, przeszłości i przyszłości. Pojawiają się postacie z rzeczywistości i z wyobraźni, ukazując bogactwo myśli i uczuć autorki. Wśród nich są m.in. ukochany z dzieciństwa opisany w wierszu „Śmiech”, Kornel Filipowicz, Adam Włodek, Bohun czy nawet znani sportowcy.

Obsada spektaklu, w którym ta surrealistyczna historia cobędzie przedstawiona, obejmuje takich utalentowanych aktorów jak Agnieszka Przepiórska w roli Wisławy Szymborskiej i Antoni Milancej jako Kot oraz wiele innych postaci.

Ta opowieść, opleciona prawdziwymi wierszami i snutymi wokół nich fabułą, zaprasza nas do zgłębienia siły poezji i wyjątkowego życia tej niezwykłej noblistki.

Artykuł Szymborska: Opowieść o sile poezji i losach noblistki pochodzi z serwisu Powiat Krakowski – Informacja Lokalna.

Źródło artykułu: Krakowska Informacja Lokalna