Krakowska Informacja Lokalna

Czy zastanawialiście się kiedyś nad zaletami demokracji i tyranii? A może nad tym, czym jest prawdziwa sprawiedliwość? Te pytania, które przedstawiał Platon w swoim dziele „Państwo”, ożywają na scenie w spektaklu, który daje nam nowe spojrzenie na te tematy.

Wszyscy znamy klasykę, ale co by się stało, gdybyśmy zobaczyli starożytną Ateny w nowym świetle? Spektakl „Platonowskie państwo”, wystawiany przez polskich i niemieckich artystów, przenosi nas do współczesnej interpretacji tego dawno minionego państwa.

Główne pytania pozostają te same – jaka jest rola demokracji i czy sprawiedliwość jest lepsza od niesprawiedliwości? Ale kreatywność reżysera Jan Klata sprawia, że publiczność musi spojrzeć na te zagadnienia w zupełnie inny sposób. Zamiast cytować Platona, twórcy przedstawiają nam pełen opis, który wprowadza nas w świat ateńskiej agory.

Nie tylko zawartość jest nowatorska, ale także wykonanie. Spektakl grany jest w języku starożytnego greckiego, z tłumaczeniem symultanicznym na język polski za pomocą słuchawek. To umożliwia nam zanurzenie się w atmosferę antycznej Grecji i lepsze zrozumienie myśli Platona.

„Platonowskie państwo” to nie tylko kolejne przedstawienie. To podróż przez historię, która prowokuje nas do myślenia o tym, jakie jest nasze dzisiejsze państwo i czy walczyliśmy o takie, o jakie marzył Platon.

Spektakl ten jest prawdziwą ucztą intelektualną i artystyczną, która zaskakuje i inspiruje. To zachwycające spojrzenie na problematykę państwa i polityki, które pobudza naszą wyobraźnię i stawia nam pytania, na które odpowiedzi może nie być łatwe.

Artykuł Spektakl Platonowskie państwo: Nowe spojrzenie na demokrację i sprawiedliwość pochodzi z serwisu Powiat Krakowski – Informacja Lokalna.

Źródło artykułu: Krakowska Informacja Lokalna