Krakowska Informacja Lokalna

Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie oraz Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN w Warszawie mają zaszczyt zaprosić na wyjątkowe wydarzenie. Już w czwartek, 20 czerwca 2024 roku o godzinie 17:00 odbędzie się promocja najnowszej książki profesora Marka Ney-Krwawicza pod tytułem „Życie codzienne a służba żołnierzy – pracowników Komendy Głównej Armii Krajowej 1939–1944”.

Ta ponad 800-stronicowa monografia przeniesie nas w głąb codzienności żołnierzy i pracowników Komendy Głównej AK w czasie wojny. Autor, ceniony badacz historii Armii Krajowej, odświeżył nam realia życia okupacyjnego tych bohaterów, którzy przez niemal pięć lat oddawali się służbie. Opisuje m.in. strategie, jakie musieli przyjąć, takie jak posługiwanie się fałszywymi dokumentami, korzystanie z tajnych kryjówek, stosowanie pseudonimów i znaków ostrzegawczych. Książka poruszy również inne aspekty, które na pierwszy rzut oka nie kojarzą się z podziemiem, takie jak zarobki, urlopy czy życie towarzyskie.

Profesor Marek Ney-Krwawicz, pracownik Instytutu Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN w Warszawie, jest jednym z największych znawców Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego. Dzięki jego niezwykle bogatym źródłom – dokumentom, wspomnieniom, relacjom – ta monografia staje się pierwszą w swoim rodzaju opowieścią o działalności Komendy Głównej AK, przedstawiającą mniej oczywistą stronę ich działania.

Nie przegap tej okazji, by zgłębić historię niezwykłych bohaterów, którzy poświęcili się służbie w Armii Krajowej!

Artykuł Promocja nowej książki o służbie w Armii Krajowej pochodzi z serwisu Powiat Krakowski – Informacja Lokalna.

Źródło artykułu: Krakowska Informacja Lokalna