Krakowska Informacja Lokalna

Studenci kompozycji z Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie zapraszają na swój koncert dyplomowy, zatytułowany „Konstruktywne dysonanse”. Młodzi artyści poszukują odpowiedzi na pytanie, czy dysonanse muzyczne mogą być postrzegane jako coś więcej niż niezgodne współbrzmienie lub następstwo dźwięków.

Zofia Marzec, Jakub Borodziuk, Michał Smajdor, Arthur Kauffmann-Novas, Valeria Datsiuk, Szymon Golec i Maciej Bieniawski – to nazwiska artystów, których prace będzie można usłyszeć podczas koncertu. Ich celem jest pokazanie, że dysonanse mogą być konstruktywne i posiadać wartość artystyczną.

Jednak zamiast zacytować ich opinie, warto zastanowić się, czym dokładnie są dysonanse. Dysonans harmoniczny to niezgodne współbrzmienie dźwięków, a dysonans melodyczny to niezgodne następstwo dźwięków. To pojęcia często kojarzone z napięciem i brakiem harmonii. Czy jednak to nieznośne poczucie domagania się rozwiązania może nieść ze sobą coś wartościowego?

Koncert „Konstruktywne dysonanse” ma na celu pokazanie, że dysonanse muzyczne mogą być twórcze i inspirujące. Artyści prezentują swoje nowatorskie podejście do kompozycji, eksplorując różne techniki i sposoby wykorzystania dysonansów.

Wydarzenie odbędzie się w Cricotece, a wejściówki będą dostępne w szatni AMKP przy ul. św. Tomasz 43 w dniu 21.05 oraz bezpłatnie w trakcie koncertu, który odbędzie się 22.05.

Zapraszamy wszystkich miłośników muzyki do odkrycia konstruktywnych możliwości dysonansów muzycznych i doświadczenia unikalnego koncertu, który na nowo definiuje to, czym są dysonanse w świecie muzyki.

Artykuł Dysonanse muzyczne: Od postrzegania jako niezgodne do konstruktywnego wyzwania pochodzi z serwisu Powiat Krakowski – Informacja Lokalna.

Źródło artykułu: Krakowska Informacja Lokalna