Krakowska Informacja Lokalna

Marta Ryczko, uznaną autorką opowiadań w magazynie „Nowa Fantastyka”, postanowiła zaskoczyć swoich czytelników debiutancką książką o nieco odmiennym charakterze. „Szantażystka”, to nowy kierunek Ryczko, która tym razem skupia się na kryminalnej intrydze. Czy jednak można w niej odnaleźć coś fantastycznego?

Główna bohaterka, Ania, pracuje jako redaktor w warszawskim serwisie plotkarskim. Choć marzyła o karierze dziennikarki śledczej, to doświadczenie, które przyniósł jej morderstwo mentorki popełnione przez gangsterów, sprawiło że zrezygnowała z tych planów. Pewnego dnia, podczas fotografowania na gali dla sportowców, przypadkowo podsłuchuje rozmowę pomiędzy znaną aktorką a tajemniczą kobietą. Wydaje się, że obie są w niepewności i obawiają się o wspólną znajomą, której przydarzyło się coś złego. Ania, mając wyczucie, że celebrytka ukrywa mroczny sekret, postanawia go odkryć za wszelką cenę.

Jednak, w momencie gdy już decyduje się działać samotnie, otrzymuje telefon od charyzmatycznego podkomisarza Konrada Lisa. Nie podejrzewa, że ich śledztwo zaprowadzi ich na niebezpieczną ścieżkę, która odkryje mroczne tajemnice przeszłości.

„Szantażystka” wciąga czytelnika dwutorową akcją, nie dając mu możliwości oderwania się od lektury. Marta Ryczko zręcznie prowadzi nas po ścieżkach fałszywych tropów, zaskakując do samego końca. Powieść oferuje intrygujący wątek obyczajowy, który pozbawia ją brutalności i krwawych szczegółów charakterystycznych dla tradycyjnego kryminału. Ryczko oddaje głos także moralnym dylematom, związanych z cierpieniem innych w drodze do sławy. „Szantażystka” to niezwykle przemyślany kryminał, którym Marta Ryczko zasługuje na polecenie.

Artykuł Szantażystka: Kryminalna Opowieść z Intrygującymi Węzłami Przeszłości pochodzi z serwisu Powiat Krakowski – Informacja Lokalna.

Źródło artykułu: Krakowska Informacja Lokalna