Krakowska Informacja Lokalna

Kamishibai, tradycyjna technika narracji z pochodzenia japońskiego, odnalazła swoje miejsce również w Polsce. W przestronnych plenerach, pod gołym niebem, odbywa się niezwykłe widowisko, które przenosi nas w świat legend i mitów o Smoku Wawelskim.

Kamishibai, dosłownie „teatr obrazowy”, to sposób opowiadania historii za pomocą ilustrowanych plansz. Przedstawicielem obecnie popularnej formy są duże drewniane ramki, które zawierają układanych w kolejności ilustracje. Historie są opowiadane na podstawie tych ilustracji, które stawiane są na specjalnie przygotowanej drewnianej konsoli.

Legenda o Smoku Wawelskim jest jedną z najbardziej znanych polskich legend. W oryginalnej formie opowiada o strachu, który ogarnia mieszkańców Krakowa w obliczu groźnego smoka, który od dawna zamieszkuje na Wawelu. Brawurowe starcia, odwaga i spryt rycerza Smoka – Krakusa, a także odwiedziny tajemniczego wędrownego ciura, to tematy, które niezmiennie porywają zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Kamishibai w plenerze przynosi nowe życie tej stuletniej legendzie. To nietypowa forma teatru ulicznego, która łączy opowieści z naturą. Charakterystyczna technika narracji pozwala na stworzenie atmosfery z dawnych czasów, gdy legendy były przekazywane ustnie i zachwycały swoją prostotą.

Zapraszamy do zgłębienia tajemnic Smoka Wawelskiego poprzez unikalną formę teatru opowieści – Kamishibai. Przenieście się w odległe czasy, gdzie magia, tajemnica i odwaga splatają się w niezapomniane historie.

Artykuł Smocza opowieść: Kamishibai i legendy o Smoku Wawelskim pochodzi z serwisu Powiat Krakowski – Informacja Lokalna.

Źródło artykułu: Krakowska Informacja Lokalna