Krakowska Informacja Lokalna

Sztuka „Pożarna róża” w reżyserii Michała Nowickiego to nowa produkcja Teatru BARAKAH w Krakowie. Inspiracją dla artystów stał się kultowy film z końca lat 60. – „Dziecko Rosemary” w reżyserii Romana Polańskiego. Chociaż tematem spektaklu jest małżeństwo w kryzysie, to główny wątek dotyka problemu manipulacji i kontrolowania jednostek.

Akcja sztuki przenosi nas do nowego apartamentu na luksusowym osiedlu. Główni bohaterowie, ona – profesorka literatury, żyjąca w cieniu męża, i on – pisarz-nieudacznik, przeprowadzają się tam w poszukiwaniu odmiany. Szybko okazuje się, że ich nowi sąsiedzi, tajemniczy mieszkańcy Lux Moderna, mają własne intencje i chcą pomóc bohaterom w wyjściu z kryzysu. Jednak pomoc ta nie jest bezinteresowna.

Reżyser Michał Nowicki w swoim spektaklu stawia pytania o to, jakie są dzisiejsze formy manipulacji i zniewolenia. Próbując przedstawić różne perspektywy, zastanawia się również nad tym, dlaczego wciąż trudno kobiecie decydować o swoim ciele i o sobie. Czy jest w społeczeństwie jedynie „własnością publiczną”?

„Pożarna róża” wzbogacana jest również elementami muzycznymi stworzonymi przez Piotra Korzeniaka i Pawła Stuscha. Choreografię przygotowała Martyna Dyląg, a kostiumy zaprojektowała Monika Kufel. W spektaklu można również zobaczyć instalację artystyczną autorstwa Małgorzaty Wielek, która nadaje dodatkowy wymiar tej niezwykłej produkcji.

Spektakl „Pożarna róża” skierowany jest do widzów od 16. roku życia. Ważne jest również pamiętać, że w trakcie spektaklu używane jest światło stroboskopowe, co może mieć wpływ na osoby ze skłonnościami do padaczki.

Artykuł Pożarna róża w Teatrze BARAKAH w Krakowie pochodzi z serwisu Powiat Krakowski – Informacja Lokalna.

Źródło artykułu: Krakowska Informacja Lokalna