Krakowska Informacja Lokalna

W ostatnim czasie Żydowskie Muzeum Galicja miało okazję gościć dr Helenę Datner, która jest współautorką książki „Zagłada Białegostoku i Białostocczyzny. Notatki dokumentalne”. Przez wiele lat dr Datner badająca społeczną historię Żydów w Polsce, zgromadziła niezwykle cenne informacje na temat Zagłady w Białymstoku i okolicach. Jednak, warto również poznać historię samego Szymona Datnera – człowieka, który jest bohaterem w dziele jego córki.

Szymon Datner był niezwykle wszechstronnym człowiekiem. Był antropologiem, historykiem, dokumentalistą, nauczycielem, pisarzem, kompozytorem, syjonistą, partyzantem oraz liderem społeczności żydowskiej. Przed wojną, w czasie wojny i po wojnie pełnił wiele różnych ról w instytucjach żydowskich i polskich zajmujących się problematyką żydowską.

Jego zaangażowanie w rozliczanie zbrodni Holokaustu było jednym z najważniejszych punktów jego życia. Szymon Datner zeznawał w powojennych procesach w Niemczech dotyczących Holokaustu i publicznie domagał się bezpieczeństwa dla ocalałych Żydów w Polsce. Przeciwstawiał się również powojennym mordom na Żydach. Był szczególnie związany z miastami takimi jak Kraków, Białystok i Warszawa.

To właśnie Szymon Datner stał się inspiracją dla swojej córki, dr Heleny Datner, aby kontynuować badania na temat Zagłady Białegostoku i Białostocczyzny. Dzięki jej pracy, wraz z współautorkami, powstała książka „Zagłada Białegostoku i Białostocczyzny. Notatki dokumentalne”. W swojej publikacji dr Datner przybliża historię tego okresu oraz dostarcza ważnych dokumentów i informacji dotyczących Żydów w Polsce. Jej badania koncentrują się także na zjawisku antysemityzmu zarówno w przeszłości, jak i we współczesności.

Temat Zagłady Żydów to niezwykle ważna część historii Polski. Dzięki takim badaczom jak dr Helena Datner, możemy coraz bardziej zgłębiać tę trudną tematykę i honorować pamięć ofiar.

Artykuł Nieznane fakty o Szymonie Datnerze: Znawca Zagłady Białegostoku i Białostocczyzny pochodzi z serwisu Powiat Krakowski – Informacja Lokalna.

Źródło artykułu: Krakowska Informacja Lokalna