Jakie są rodzaje kasków narciarskich?

Rozglądasz się za nowym kaskiem narciarskim? A może przygotowujesz się do pierwszego wyjazdu w góry? W tym artykule podpowiemy Ci, jakie kaski narciarskie znajdziesz na rynku. Dzięki temu łatwiej podejmiesz decyzje, jakiej dokładnie ochrony potrzebujesz.

Pełna czy częściowa ochrona? Który kask wybrać?

Podstawowy podział kasków narciarskich to pełne oraz niepełne. Pierwsze z nich mają charakterystyczną zabudowę wokół uszu z twardych materiałów. Dzięki temu zabezpieczają znacznie większą część głowy niż tylko czaszkę i czoło. Właśnie dlatego są projektowane dla doświadczonych narciarzy. Zapewniają skuteczną ochronę nawet podczas upadku przy utrzymaniu dużej prędkości na stoku.

Ponadto tego typu kaski narciarskie są wykonane z trwalszych i bardziej wzmocnionych materiałów. Niektóre modele mają dodatkową ochronę szczęki. Takie rozwiązanie sprawdzi się u wyczynowych sportowców, którzy stawiają na agresywne odmiany narciarstwa. Gardę, bo tak nazywa się zabezpieczenie szczęki, możesz też osobno dokupić do wybranego kasku.

Kaski narciarskie z niepełną ochroną to drugie, bardzo popularne modele zarówno wśród początkujących sportowców, jak i bardziej zaawansowanych. Materiał wokół uszu jest miękki i oddychający. Wbrew pozorom nauszniki nie izolują mocno dźwięków, dlatego bez problemu usłyszysz komunikaty instruktora czy też nadjeżdżającego sportowca. Skorupa takiego kasku także zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa na stoku.

Trzecim, popularnym w ostatnich latach rodzajem, jest kask z wbudowaną szybą. Ma on tę zaletę, że nie trzeba kupować osobno gogli chroniących oczy i wzrok przed promieniowaniem słonecznym oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Wiele nowoczesnych modeli jest wyposażonych w tzw. szkła fotochromowe. Automatycznie dopasowują się do aktualnych warunków oświetleniowych.

Kaski narciarskie dla dzieci, kobiet i mężczyzn

Na rynku możesz zobaczyć wyraźny podział kasków narciarskich z uwagi na płeć. Czy różnią się one czymś więcej niż tylko designem? Producenci stosują nieco inne rozmiary i kształty, aby dopasować je maksymalnie do anatomicznych różnic między kobietą a mężczyzną. Dzięki temu damskie kaski narciarskie są węższe. Męskie bardzo często oznaczane są też jako unisex.

O wiele mniejsze kaski przeznaczone są dla dzieci. Konstrukcje przygotowane są nie tylko do kształtu głowy młodego człowieka, ale też do intensywnego użytkowania. Narażone są na liczne upadki związane z nauką jazdy na nartach, dlatego ich skorupy są bardzo wytrzymałe. Trwałość powinna iść w parze z lekkością, aby dodatkowe wyposażenie nie powodowało dużego obciążenia. Mogłoby to powodować zmęczenie, nawet po krótkim czasie spędzonym na stoku. W Ski Race Center masz spory wybór kasków dla kobiet, mężczyzn oraz dla dzieci: https://skiracecenter.pl/20-kaski-narciarskie.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu kasku?

Kaski narciarskie powinny być oczywiście komfortowe. Nie mogą powodować nadmiernego ucisku, który przełoży się na podrażnienia skóry i nieprzyjemne odczucia po zejściu ze stoku. W tym celu konieczne jest dobranie odpowiedniego rozmiaru. Wystarczy, że zmierzysz obwód głowy i do uzyskanego wyniku dodasz 1 centymetr. To idealny rozmiar kasku dla Ciebie.

Ponadto skorupa powinna też być wykonana z wysokogatunkowych materiałów. Trwałość i rozkładanie energii w trakcie uderzenia to główne cechy, które powinien mieć bezpieczny oraz funkcjonalny kask. Często producenci łączą technologię ABS z In-Mold, dzięki czemu konstrukcja jest lekka, ale świetnie chroni przed uszkodzeniami głowy w razie upadku. Oczywiście skorupa musi zapewniać odpowiednią wentylację. Choć w górach panuje dość chłodny klimat, to podczas treningów wilgoć musi przedostawać się na zewnątrz. Dzięki temu unikniesz podrażnień skóry.

Niektóre modele dają możliwość regulowania szerokości. Takie udogodnienie spotkasz w nowoczesnych kaskach narciarskich. Inne z kolei ułatwiają korzystanie z gogli, co również może być bardzo ważne. Dokładnie określ swoje potrzeby przed zakupem i przygotuj się do wyjazdu w góry.

Nie bez znaczenia jest też design kasku narciarskiego. Powinien on podobać się miłośnikowi białego szaleństwa, dzięki czemu przyjemniej będzie go zakładać przed zjazdem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *