Krakowska Informacja Lokalna

1989 to innowacyjny spektakl w reżyserii Katarzyny Szyngiery, który w formie musicalu rapowego opowiada o historycznych wydarzeniach związanych z upadkiem komunizmu w Polsce. Inspirację dla tego przedstawienia stanowił znany na całym świecie musical „Hamilton” autorstwa Lin-Manuela Mirandy, który wprowadził świeży język i energię na Broadwayu. W przypadku 1989, za brzmienie odpowiada jeden z najlepszych polskich producentów rapowych – Andrzej Mikosz Webber, znany m.in. ze swojej współpracy z Łoną.

Spektakl przedstawia historię trzech fascynujących par – Frasyniuków, Wałęsów i Kuroniów. Przez ich oczy oglądamy znane z kronik filmowych i podręczników historii wydarzenia. W życiu tych bohaterów rywalizują ze sobą idee i miłość, entuzjazm mieszka obok ciężaru historii, a bohaterstwo splata się z rodzinymi tragediami. W spektaklu towarzyszymy im zarówno podczas ikonicznych momentów, takich jak strajki w stoczni czy Okrągły Stół, jak i w intymnych chwilach radości i cierpienia w zaciszu peerelowskich mieszkań lub więziennych celach.

Reżyserią spektaklu zajmuje się Katarzyna Szyngiera, a pomysł scenariusza należy do Marcina Napiórkowskiego. Za muzykę odpowiada Andrzej „Webber” Mikosz, a scenariusz opracowali Marcin Napiórkowski, Katarzyna Szyngiera i Mirosław Wlekły.

Obsada spektaklu składa się z utalentowanych aktorów, którzy wcielają się w postacie historyczne, takie jak Danuta Wałęsa, Lech Wałęsa, Krystyna Frasyniuk, Władysław Frasyniuk, Grażyna Kuroń, Jacek Kuroń, Bogdan Borusewicz, Alina Pienkowska, Henryka Krzywonos i wielu innych.

Spektakl 1989 to niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć historię Polski z zupełnie nowej perspektywy i w nietypowym, energetycznym wykonaniu. Przez połączenie rapu, muzyki i teatru, przedstawienie staje się nie tylko edukacyjne, ale też dynamiczne i emocjonujące dla widzów w każdym wieku.

Artykuł 1989 – Spektakl o upadku komunizmu w Polsce pochodzi z serwisu Powiat Krakowski – Informacja Lokalna.

Źródło artykułu: Krakowska Informacja Lokalna