Krakowska Informacja Lokalna

W sercu krakowskiej dzielnicy Kazimierz, od wieków centrum kulturalnego i religijnego życia Żydów, nie ma lepszego miejsca do zgłębiania historii pożydowskiej. Wydawnictwo Znak Koncept i JCC Krakow zapraszają na wyjątkowe spotkanie z Agnieszką Dobkiewicz, podczas którego będzie można dowiedzieć się więcej o jej najnowszej książce, „Pożydowskie. Niewygodna pamięć”. Nie tylko będzie można posłuchać autorki, ale także zakupić egzemplarz książki na miejscu.

W tej fascynującej publikacji, Agnieszka Dobkiewicz poszukuje odpowiedzi na pytanie, jak daleko sięgają żydowskie korzenie w polskiej tożsamości. Wśród barwnych ilustracji Jana Marcina Szancera i tradycyjnych lalki szirlejki z Kalisza, czytelnicy znajdą także wzmianki o słynnych, koszernych piernikach z Torunia. Autorka analizuje, kiedy i jak cudze staje się częścią własnej kultury, jak (po)żydowskie przemienia się w polskie.

W Polsce temat pożydowski niezwykle rzadko wywołuje dyskusje. Nie ma w żadnym innym języku na świecie tego słowa ani w żadnym innym kraju podobnego zjawiska. Agnieszka Dobkiewicz, pisarka, reportażystka i doświadczona dziennikarka, prowadzi nas przez pełne tajemnicowe miejsca, przedmioty, wspomnienia i wydarzenia związane z historią Żydów w Polsce. Odkrywa przed nami nieznane kartki naszej własnej przeszłości.

Polska jest krajem o silnie zakorzenionej tradycji żydowskiej i równie mocno odczuwającej długotrwałe skutki traumy związanej z Holocaustem. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby o tym milczeniu przerwać i zacząć rozmawiać. „Pożydowskie. Niewygodna pamięć” stanowi istotne dzieło, które przybliża nam nie tylko historię, ale przede wszystkim zagubioną tożsamość kultury pożydowskiej w Polsce.

Artykuł Zagubiona tożsamość: Spuścizna pożydowska w Polsce pochodzi z serwisu Powiat Krakowski – Informacja Lokalna.

Źródło artykułu: Krakowska Informacja Lokalna