Niedziela, 16 czerwca 2024, o godzinie 11:00, będzie okazją do odkrycia historii i tajemnic, które kryje cmentarz żydowski na Woli w Warszawie. W ramach pięknej spacerowej trasy, przewodnik Marcin Strachota zaprasza uczestników do poznania polsko-żydowskiej historii i przywrócenia pamięci o wielu zapomnianych postaciach.

Podczas tej wyjątkowej wędrówki, odkryjemy fascynujące fakty na temat cmentarza. Dowiemy się, gdzie spoczywa dziadek twórcy „Mikołajka” i siostra Citroena. Poznamy proces organizowania żydowskich pogrzebów oraz sposób konserwacji zabytkowych nagrobków. Przeniesiemy się w czasie do okresu getta i przyjrzymy się nagrobkom z tamtych czasów. Usłyszymy również historię zapomnianego pioniera kina w Polsce.

Na cmentarzu możemy również zobaczyć mostki i kładki, które zostały wybudowane w pewnej części nekropolii. Przewodnik opowie nam, dlaczego zostały one zbudowane i jakie były ich znaczenie.

Wydarzenie to będzie doskonałą okazją do zgłębienia historii Warszawy oraz poznania historii osób, które wpisały się zarówno w pozytywny, jak i negatywny sposób. Będziemy również mieli okazję dowiedzieć się, jak rzeźbiarz Abraham Ostrzega omijał religijne zakazy oraz jak wyglądały prace archeologiczne prowadzone na cmentarzu.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na tę niezwykłą wędrówkę po historycznym cmentarzu. Koszt udziału wynosi 20 złotych od osoby, a dodatkowe 20 złotych za wstęp zostaną przekazane na cele restauracji cmentarza. Nie przegapcie tej okazji, aby poznać tajemnice i historię tego wyjątkowego miejsca. Do zobaczenia w niedzielę!

Artykuł Wędrówka po historycznym cmentarzu żydowskim w Warszawie pochodzi z serwisu Powiat Warszawski – Informacja Lokalna.

Źródło artykułu: Warszawska Informacja Lokalna