Krakowska Informacja Lokalna

Spotkajmy się już 27 czerwca w Czytelnia Naukowa Królewska 59 o godzinie 18:00. Spotkamy się z laureatką nagrody Krakowskiej Książki Miesiąca czerwca – Magdą Huzarską-Szumiec. Jej najnowsza książka odkrywa nieznane historie odwagi i przeżycia „Niusi” Horowitz. Ta opowieść zagłębia nas w czasy II wojny światowej, odkrywając nowe spojrzenie na wydarzenia związanymi z „Listą Schindlera”.

Książka Magdy Huzarskiej-Szumiec wznawia niezwykłe doświadczenia Regina Horowitz, która znalazła się w obozie koncentracyjnym Płaszów podczas okupacji niemieckiej. Choć wiele osób zna historię Oskara Schindlera i jego odwagi w ocaleniu ponad 1 tysiąca Żydów, to historia Niusi otwiera przed nami wizję, która do tej pory pozostała nieznana.

Opowieść przedstawia, jak Schindler zabiegał o życie więźniów, starając się swymi wpływami wydobywać ich z Płaszowa. Fragmenty, które cytujemy z książki Huzarskiej-Szumiec, przybliżają nam rozmowę między Schindlerem a jednym z esesmanów. Zamiast cytowania, możemy opisać rozmowę jako chwilę odwagi, w której Schindler przekonywał esesmana, że umiejętność Niusi w polerowaniu pocisków jest niezastąpiona. To jedno z wielu przykładów, jak Schindler walczył o życie i godność więźniów.

Książka Magdy Huzarskiej-Szumiec stawia Oskara Schindlera w roli nie tylko bohatera, ale wręcz bogiem dla ocalonych Żydów. To niezwykła opowieść, która zaprasza nas do poznania ukrytych historii odwagi i determinacji w czasach największej ludzkiej tragedii. Nie przegap okazji, by poznać te inspirujące historie realnych bohaterów.

Artykuł „Schindler’s List: The Untold Stories of Bravery and Survival” pochodzi z serwisu Powiat Krakowski – Informacja Lokalna.

Źródło artykułu: Krakowska Informacja Lokalna