Wydaje się, że historia komiwojażera, jego rodziny, przyjaciół i znajomych, to nie tylko krytyka kapitalizmu i zindywidualizowanych formatów. Jest to także dotkliwe i bezkompromisowe requiem dla marzenia o lepszym życiu, które pojawiło się w „cudownych” latach 90-tych. Jest to historia człowieka, który desperacko próbuje udawać, że osiągnął sukces, chociaż w rzeczywistości nie jest doskonałym ojcem, lojalnym mężem ani odnoszącym sukcesy zawodowym człowiekiem.
Ten samonapędzający się mechanizm zaprzeczeń, którym komiwojażer operuje, wpływa na całą jego rodzinę i przyjaciół. Wszyscy zostają uwikłani w mit jego sukcesu, stając się ofiarami jego iluzorycznych rzeczywistości. Jednak czy to jest jedynie efekt wpływu kultury indywidualizmu i możliwości brania życia we własne ręce?
„Śmierć komiwojażera” to opowieść o człowieku, który pragnie, aby wszyscy wokół uważali go za wyjątkowego. Chociaż może być to indywidualistyczne podejście, warto zastanowić się, czy nasze społeczeństwo nie skłania nas do tego, abyśmy byli lepsi, silniejsi, bogatsi. Czy nie wprowadza nam się iluzji, że każdy z nas może osiągnąć amerykański sen?
Nie można zredukować tego dzieła jedynie do krytyki kapitalizmu i pracy ponad siły. „Śmierć komiwojażera” to historia, która wstrząsa naszymi przekonaniami i skłania do refleksji. Przenika głęboko w nasze dusze, pokazując nam, jak trudno jest realizować marzenia, jak łatwo możemy utonąć w iluzjach. Jest to opowieść o zmaganiu się z przeszłością i codziennymi żądaniami, które kładziemy na siebie.
Pragnę serdecznie zaprosić Was na premierę „Śmierć komiwojażera”, która odbędzie się 17 i 18 marca 2023 roku. Wspaniała obsada i pełna pasji reżyseria Małgorzaty Bogajewskiej, zapewnią nam niezapomniane przeżycie teatralne. Nie przegapcie tej okazji!
Artykuł Nowa perspektywa na „Śmierć komiwojażera” pochodzi z serwisu Powiat Krakowski – Informacja Lokalna.
Źródło artykułu: Krakowska Informacja Lokalna