Krakowska Informacja Lokalna

W sercu krakowskiej dzielnicy Kazimierz, gdzie od wieków rozwija się życie kulturalne i religijne społeczności żydowskiej, nie ma lepszego miejsca do rozmowy na temat pożydowskiej historii Polski. Wydawnictwo Znak Koncept i JCC Kraków zapraszają wszystkich na spotkanie z Agnieszką Dobkiewicz poświęcone jej najnowszej książce „Pożydowskie. Niewygodna pamięć”. Spotkanie odbędzie się w siedzibie JCC Kraków na trzecim piętrze. Będziecie mieli także okazję zakupić egzemplarz książki.

W swojej najnowszej publikacji Agnieszka Dobkiewicz poszukuje odpowiedzi na pytanie, jak daleko sięgają żydowskie korzenie w polskiej tożsamości. Poprzez baśniowe ilustracje Jana Marcina Szancera, tradycyjne lalki szirlejki z Kalisza, aż po koszerne pierniki toruńskie, autorka analizuje moment, w którym obce staje się własne, a to, co pożydowskie, przekształca się w polskie. W Polsce nie ma innego kraju ani języka, gdzie ten fenomen występuje w takiej formie. Jednak temat pożydowski pozostaje często milczeniem, a Polska – mimo że bardziej niż jakikolwiek inny kraj jest pożydowska – niezdolna do otwartej rozmowy na ten temat.

Agnieszka Dobkiewicz zabiera czytelników w podróż, śledząc ślady pożydowskich miejsc, przedmiotów, wspomnień i historii, odkrywając nieznane karty polskiej historii. Jest to zrozumiałe, biorąc pod uwagę, że Polska jest krajem, który głęboko tkwi w traumie i nieobecności pożydowskiej społeczności. Autorka, pisarka, reporterka i dziennikarka związana z Dolnym Śląskiem, rzuca nowe światło na temat pożydowskiej historii Polski i tym samym zachęca do pogłębienia naszej wiedzy o tej ważnej dziedziny.

Artykuł Miasto Kazimierz: Szukając śladów pożydowskiej historii Polski pochodzi z serwisu Powiat Krakowski – Informacja Lokalna.

Źródło artykułu: Krakowska Informacja Lokalna