Krakowska Informacja Lokalna

Krótką historię polskiego kina część II: twórcy osobni to kontynuacja poświęcona wpływowi różnych twórców na polskie kino. Jednym z filmów, który zostanie zaprezentowany, jest „REJS” z 1970 roku, debiut fabularny Grzegorza Królikiewicza.

„REJS” to historia zwykłej wycieczki po Wiśle, która przeradza się w coś zupełnie niespodziewanego. Kapitan statku staje się bohaterem i od tego momentu obywatele nie potrafią już odpoczywać prywatnie i bez programu. Na pokładzie mnożą się różne szalone pomysły, od święta kapitana po bal maskowy, quiz z wiedzy ogólnej, zbiorową gimnastykę i grę w salonowca.

Film ten był debiutem fabularnym Marka Piwowskiego, znanego również z doskonałych filmów dokumentalnych, które w latach 60. XX wieku ukazywały zabawnie przekrzywione oblicze naszej małej stabilizacji. Jednak warto zaznaczyć, że przy tworzeniu „REJSU” reżyser nie był sam. Na planie panowała atmosfera improwizacji, a wiele twórczego wkładu wniosli współscenarzyści: Janusz Głowacki, Jerzy Karaszkiewicz, Stanisław Tym, Jerzy Dobrowolski i Andrzej Dobosz. Wszyscy oni przyczynili się do stworzenia tej wyjątkowej komedii.

Warto również wspomnieć, że to w „REJSIE” narodził się legendarny duet aktorski Jana Himilsbacha i Bohdana Łazuki. Ich kreacje przywołują uśmiech na twarzach widzów do dziś.

Dla miłośników kina jest to doskonała okazja do zapoznania się z jednym z najważniejszych polskich filmów i docenienia wkładu różnych twórców w jego powstanie.

Artykuł Wpływ twórców na Krótką historię polskiego kina pochodzi z serwisu Powiat Krakowski – Informacja Lokalna.

Źródło artykułu: Krakowska Informacja Lokalna