Jak działa kosiarka automatyczna?

Zaleta kosiarki autonomicznej jest oczywista: jej zdolność do automatycznego działania pozwala zaoszczędzić wiele czasu właścicielowi, który z kolei może mieć idealnie wypielęgnowany trawnik bez zbędnego wysiłku. Jak tak skomplikowaną pracę można wykonać automatycznie?

Jak działa kosiarka automatyczna? 

Zasada działania kosiarek automatycznych jest porównywalna z zasadą działania kosiarek tradycyjnych. Posiadają one ostrza na dole, które obracając się z dużą prędkością, tną trawę. 

Zrobotyzowane kosiarki nie mają jednak worka do zbierania trawy, więc tnąc trawę na bardzo drobne kawałki, rozrzucają ją na ziemi. Zabieg ten nazywany jest mulczowaniem i jest korzystny dla trawy, ponieważ działa jak naturalny nawóz. 

W porównaniu do tradycyjnych kosiarki automatyczne mają znacznie mniejszą moc. Nie będą one w stanie dobrze ciąć, jeśli źdźbła trawy będą wyższe niż 15 lub 20 centymetrów, dlatego przed oddelegowaniem jej do pracy po raz pierwszy w ogrodzie, być może trzeba będzie najpierw skosić trawę tradycyjną kosiarką – ręczną, elektryczną lub spalinową. Kosiarki automatyczne to kosiarki elektryczne, wyposażone w bazę ładującą i akumulatory umożliwiające autonomiczną pracę. 

Drut obwodowy lub graniczny 

Aby automatyczna kosiarka mogła samodzielnie poruszać się w ogrodzie, wokół niej musi być zainstalowany przewód graniczny. Jest to kabel o niskim napięciu. 

Gdy kabel jest ułożony wokół ogrodu od i do bazy ładującej, powstaje obwód elektryczny. Kiedy sprzęt dociera do kabla na jednej ze swoich autonomicznych tras, wykrywa jego obecność i skręca tak, aby go nie najechać. Koła kosiarki są sterowane niezależnie, więc może się obracać, nie ruszając się z miejsca, w którym się znajduje. 

Gdy bateria będzie bliska rozładowania, kosiarka automatycznie udaje się do bazy ładującej, gdzie poczeka, aż zostanie ponownie w pełni naładowana, a zaraz potem wznowi swoje zadanie. Jedynie zła pogoda może zatrzymać pracę autonomicznej kosiarki, choć obecnie istnieją urządzenia, które mogą pracować nawet w deszczu. 

Jak automatyczna kosiarka znajduje swoją stację ładowania? 

Aby kosiarka automatyczna mogła znaleźć swoją bazę ładującą i udać się do niej, gdy wykryje, że akumulator jest bliski rozładowania, należy podjąć pewne środki ostrożności w momencie instalacji. 

Oprócz drutu obwodowego, kosiarki te zazwyczaj zawierają jeszcze jeden drut zwany drutem poszukiwawczym lub prowadzącym. Aby go ułożyć, należy postępować tak samo, jak w przypadku kabla obwodowego: pozostawić go przymocowanego do podłoża zakotwiczonego za pomocą kołków lub, jeśli to możliwe, lekko zakopanego w ziemi. 

Podczas gdy przewód obwodowy lub graniczny pomaga robotowi zidentyfikować obszary, do których nie powinien mieć dostępu, przewód prowadzący pomoże mu łatwiej wrócić do bazy ładującej. 

Oba kable muszą być podłączone do stacji bazowej. Przewód prowadzący przecina ogród w środkowym odcinku, tak aby gdy robot go przekroczy, mógł podążać za nim z powrotem do bazy bez strat energii i najkrótszą możliwą drogą. 

Źródło: https://dzialdowo.informator-lokalny.pl/jak-dziala-kosiarka-automatyczna,w2554790.html

Dodaj komentarz