Warszawa 2050: Wizja przyszłości stolicy Polski

Warszawa 2050: Wizja przyszłości stolicy Polski

Warszawa jest jednym z najszybciej rozwijających się miast pod względem ekonomicznym, infrastrukturalnym i kulturowym na świecie. Zgodnie z danymi Eurostatu, stolica Polski zajmuje 10. miejsce wśród najbogatszych regionów Unii Europejskiej pod względem PKB per capita. Jest to widoczne na pierwszy rzut oka dla tych, którzy powrócili tu po kilku latach.

Nowa panorama miasta, z dominującą Varso Tower, najwyższym wieżowcem w UE, wyrasta na horyzoncie, tworząc imponującą kaskadę wieżowców. Również z drugiego brzegu Bugu można podziwiać zmieniający się krajobraz miasta na przestrzeni kilkudziesięciu kilometrów.

Rozwinięte kompleksy, takie jak Browary Warszawskie, Hala Koszyki, Elektrownia Powiśle i Fabryka Norblina, zostały zrehabilitowane i stały się nowymi centrów rozrywki oraz życia nocnego, tworząc bardziej cywilizowane środowisko. Inwestycje w tzw.rdzeń wielkomiejski, takie jak Plac Centralny, budynek MSN i TR, Plac Pięciu Rogów, bulwary wiślane oraz kładki pieszo-rowerowe łączące dwa brzegi Wisły, mają na celu poprawę infrastruktury miejskiej.

Władze miasta również wprowadzają nowy plan poruszania się po mieście, w którym piesi mają pierwszeństwo, a spalinowy transport indywidualny jest stopniowo ograniczany. Wizją tego planu jest stworzenie bardziej przyjaznego środowiska dla pieszych, zachęcanie do korzystania z transportu publicznego oraz transportu rowerowego.

W ramach projektu #Warszawa2050, we współpracy z Porsche, przygotowaliśmy szereg publikacji, wywiadów i filmów w niezwykłych warszawskich miejscach, na które polski artysta 3D, Dawid Herda (@graffitpl), nałożył swoją przyszłą wizję miasta. Chcieliśmy przyjrzeć się tym zmianom z bliska, zrozumieć ich kierunek i ogólną ideę, a także stworzyć wizję rozwoju stolicy Polski na przestrzeni kolejnych 30 lat.