Spektakl, który przygotowano na deskach Starego Teatru, jest przede wszystkim próbą zgłębienia fenomenu Braci Polskich – jednego z najbardziej fascynujących ruchów religijnych, intelektualnych i społecznych na ziemiach polskich. Chociaż dziś wspólnota ta jest pamiętana głównie przez historyków, to w XVI i XVII wieku Bracia Polscy przedstawiali przełomowe postulaty społeczne, religijne i etyczne.
Pragnęli oni wprowadzić pełnię tolerancji religijnej, zlikwidować społeczne podziały, dążyli do równości płci, propagowali powszechny dostęp do edukacji oraz głosili pacyfizm. Dzięki wolności religijnej, zapewnionej przez edykty, ariański ruch mógł rozwinąć się w Polsce, co nie miało precedensu w innych częściach Europy. Bracia Polscy byli znani z doskonałego wykształcenia i szerokich horyzontów intelektualnych.
Niestety, rozwój arianizmu został brutalnie zahamowany przez prześladowania ze strony ruchów protestanckich. Oskarżenia o wspieranie szwedzkiego króla w walce przeciwko Rzeczypospolitej doprowadziły do oficjalnego zakazu funkcjonowania Braci Polskich.
W ramach eksperymentalnego projektu teatralnego, autorzy spektaklu podejmują pytanie o możliwość istnienia ariańskiego zboru w dzisiejszych czasach. Chcą zgłębić temat wymiany myśli, politycznej i religijnej wolności oraz utopijnej wspólnoty, która jest w stanie przezwyciężyć istniejące podziały w społeczeństwie.
Spektakl stanowi głos sprzeciwu wobec nietolerancji i eksploruje możliwość funkcjonowania radykalnej wspólnoty etycznej, która potrafi łączyć własne przekonania z poszanowaniem innych i tworzeniem harmonijnej wspólnoty.
Artykuł Rozważania o Braciach Polskich: Historia i współczesność pochodzi z serwisu Powiat Krakowski – Informacja Lokalna.
Źródło artykułu: Krakowska Informacja Lokalna