PKP wyremontuje na Dolnym Śląsku 25 dworców kolejowych

PKP wyremontuje na Dolnym Śląsku 25 dworców kolejowych

PKP planuje przeprowadzić remont 25 dworców kolejowych na Dolnym Śląsku. Prace potrwają do 2030 roku i są częścią drugiej fazy Programu Inwestycji Dworcowych firmowanego przez koleje państwowe. Na liście znajduje się ogółem 150 dworców, z czego około 130 to budynki zabytkowe. Na modernizację wszystkich obiektów zaplanowano wydatek w wysokości 4,4 miliarda złotych.

Celem programu jest przede wszystkim poprawa dostępności dla podróżnych o ograniczonej możliwości poruszania się, wprowadzenie nowoczesności oraz zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa. PKP planuje także zwiększenie atrakcyjności i dostępności kolei w mniejszych miejscowościach.

Na Dolnym Śląsku przejdą modernizację zarówno duże kompleksy kolejowe, jak i mniejsze budynki. Wśród obiektów, które zostaną wyremontowane, znajduje się słynny Dworzec Świebodzki we Wrocławiu. Całkowicie odnowione mają być również budowle na terenie miejscowości takich jak Jelenia Góra, Sobótka, Strzegom czy Środa Śląska.

Remonty mają na celu przywrócenie dawnej świetności i funkcjonalności dworcom kolejowym na Dolnym Śląsku. Planuje się również ponowne uruchomienie Dworca Świebodzkiego we Wrocławiu dla kolejowych połączeń. Projektowany termin otwarcia stacji to najpóźniej 2028 rok.

Źródło: materiały prasowe