Noc z poniedziałku na wtorek przyniosła doskonałe warunki do obserwacji zorzy polarnej w Polsce. Najlepsze warunki atmosferyczne panowały głównie we wschodnich regionach, podczas gdy reszta kraju była pokryta chmurami i doświadczała opadów i burz.
Zorza polarna, zwana również aurora borealis na biegunie północnym i aurora australis na biegunie południowym, jest zjawiskiem świetlnym, które występuje głównie w okolicach tych obszarów. Powstaje, gdy naenergetyzowane cząstki gazu wysyłane przez Słońce uderzają w górną warstwę atmosfery Ziemi z dużą prędkością. Pole magnetyczne planety przekierowuje te cząstki w kierunku bieguna północnego i południowego, gdzie wchodzą w interakcję z gazami atmosferycznymi.
Jeśli współczynnik KP, który opisuje zasięg występowania zorzy polarnej, osiągnie wartość 7 lub wyższą, istnieje większe prawdopodobieństwo obserwacji tego zjawiska na niebie. Wartość KP 0 lub 1 oznacza najniższy poziom zorzy, który można zauważyć tylko w pobliżu biegunów.
Na zdjęciu otrzymanym od pana Krzysztofa Mierzejewskiego widać piękne różowo-zielone światła północy. Zostało ono zrobione w okolicach miejscowości Szurpiły na Podlasiu.
Jeśli zauważyłeś/aś zorzę polarną lub inne ciekawe zjawisko na niebie, podziel się swoimi obserwacjami na Kontakt 24.