Moratorium na budowę spalarni odpadów w Polsce

Moratorium na budowę spalarni odpadów w Polsce

Moratorium na budowę spalarni odpadów planują wprowadzić działacze partii Razem po wygranych wyborach. Obecnie istnieje projekt budowy 40 takich instalacji w Polsce, ale ich lokalizacja spotyka się z kontrowersjami.

Działacze partii Razem wspomnieli przy okazji konferencji prasowej o kilku przykładach. Spalarnia w Wrocławiu ma być zlokalizowana obok terenów Natura 2000, w Tarnobrzegu nad jeziorem, a w Opolu na terenie zalewowym.

Rządowy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje przeznaczyć 6 miliardów złotych na dofinansowanie takich inwestycji, ale zdaniem partii Razem w Polsce nie potrzebujemy więcej spalarni. Według nich, liczba istniejących spalarni jest wystarczająca do przetwarzania produkowanych śmieci.

Jerzy Przystajko, powołując się na debatę w Radiu Opole na temat inwestycji przy Podmiejskiej, wskazywał na szkodliwość spalarni. Eksperci potwierdzili, że w przypadku awarii, rozruchu takiej instalacji do środowiska emitowane są dioksyny i furany – substancje rakotwórcze.

Zamiast spalarni, partia Razem sugeruje inwestowanie w budowę biogazowni oraz stacji recyklingu. Kandydaci podkreślają, że obecnie trwa zbiórka podpisów pod obywatelską uchwałą komitetu „STOP SPALARNI W OPOLU”. Jak podano na konferencji prasowej, już zbierzono około 700 zweryfikowanych podpisów.