Kandydaci w okręgu wyborczym nr 20 w wyborach parlamentarnych 2023

Kandydaci w okręgu wyborczym nr 20 w wyborach parlamentarnych 2023

W okręgu wyborczym nr 20, który obejmuje powiaty przylegające do Warszawy, konkurencja dla kandydatów opozycji będzie zacięta. W poprzednich wyborach wygrane odniósł Prawo i Sprawiedliwość (PiS). Tym razem na liście wystawia swoje ciężkie działa Mariusza Błaszczaka, obecnego ministra obrony narodowej.

Okręg nr 20 obejmuje kilka powiatów wokół Warszawy, w tym: grodziski, legionowski, nowodworski, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, warszawski zachodni i wołomiński. Do zdobycia jest 12 mandatów. W poprzednich wyborach Prawo i Sprawiedliwość zdobyło ponad 40% głosów, Koalicja Obywatelska ponad 28%, Lewica ponad 13%, a Polskie Stronnictwo Ludowe ponad 8%. Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 6 mandatów, a Koalicja Obywatelska 4.

Na listach Bezpartyjnych Samorządowców najwyżej uplasował się Dariusz Kacprzak. Trzecią Drogę reprezentuje Paweł Zalewski, historyk z Warszawy, który zmieniał kilka partii politycznych. Na liście Nowej Lewicy jako numer jeden jest Arkadiusz Iwaniak, ekonomista z Płocka. Drugim kandydatem jest Joanna Wicha, pielęgniarka z Warszawy.

Na liście Prawa i Sprawiedliwości jako numer jeden startuje Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Drugie miejsce zajmuje Anita Czerwińska, prawniczka z Wyględów, a trzecie Zdzisław Sipiera, urzędnik państwowy z Pruszkowa. Na liście Konfederacji jako numer jeden jest Janusz Korwin-Mikke z Otwocka.

Na liście Koalicji Obywatelskiej jako numer jeden startuje Jan Grabiec z Legionowa. Drugie miejsce zajmuje Kinga Gajewska, politolożka z Błonia, a trzecie Maciej Lasek, inżynier lotniczy ze Stefanowa.

Wybory w okręgu nr 20 zapowiadają się niezwykle zacięcie, a wielu doświadczonych polityków stanie naprzeciwko siebie.