Odnaleziono wrak parowca „Gerrit Fritzen” na dnie Bałtyku

Odnaleziono wrak parowca „Gerrit Fritzen” na dnie Bałtyku

Grupa nurków z Gdyni odnalazła na dnie Bałtyku zatopiony pod koniec II wojny światowej wrak parowca, który brał udział w operacji Hannibal – największej morskiej ewakuacji świata. Wrak parowca „Gerrit Fritzen” był jedną z ostatnich nieodnalezionych niemieckich jednostek, biorących udział w operacji Hannibal – bezprecedensowej pod względem skali ewakuacji żołnierzy i cywilów z Prus Wschodnich. Ucieczka przez zbliżającymi się wojskami sowieckimi rozpoczęła się pod koniec stycznia 1945 roku. Hitlerowcy przerzucili w ten sposób Zachód około 2 milionów ludzi.

W operacji Hannibal wzięło udział 1080 jednostek. 247 z nich – wśród nich „Wilhelm Gustloff” „Steuben” i „Goya” – zostały zniszczone przez Rosjan i nie dopłynęły do celu, grzebiąc na dnie morza tysiące ludzi. Nurkowie z Gdyni odnaleźli właśnie nieodkryty wrak jednego ze statków, które uczestniczyły w ewakuacji.

Na pokładzie wraku parowca zachowały się elementy wyposażenia, naczynia i samochody wojskowe. Jest to ważne znalezisko, ponieważ umożliwia lepsze zrozumienie historii operacji Hannibal i dramatycznej ewakuacji. Wrak parowca „Gerrit Fritzen” dołącza do innych odnalezionych jednostek, które świadczą o skali i tragicznych konsekwencjach tej operacji.

Nurkowie nadal kontynuują badania wraku, aby odkryć więcej tajemnic związanych z jego historią i ewakuacją żołnierzy i cywilów. Ich prace stanowią ważny wkład w dokumentację i zachowanie pamięci o wydarzeniach II wojny światowej oraz jej wpływie na życie milionów ludzi.