Stowarzyszenie Miłosierdzia Świętego Wincentego a Paulo otworzyło biuro w bazylice, a socjalny bar mleczny jest w trakcie przygotowań

Stowarzyszenie Miłosierdzia Świętego Wincentego a Paulo otworzyło biuro w bazylice, a socjalny bar mleczny jest w trakcie przygotowań

Bydgoskie Stowarzyszenie Miłosierdzia Świętego Wincentego a Paulo otworzyło biuro w lewym skrzydle bazyliki, aby pomóc potrzebującym. Biuro zostało uruchomione 11 września po tym, jak coraz więcej osób zwracało się z prośbą o pomoc. Bazylika wznowiła wydawanie ciepłych posiłków dla potrzebujących, a codziennie dostarcza około 300 obiadów. Wzrasta także zapotrzebowanie na posiłki w związku z przygotowaniami do otwarcia socjalnego baru mlecznego.

W biurze potrzebujący mogą skorzystać z różnych usług, takich jak uzyskanie dokumentów tożsamości czy wypełnienie wniosków do instytucji pomagających. Biuro jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 10-12 i 16-18.

W trakcie trwają prace nad socjalnym barem mlecznym „Dzięgielówka”, który znajduje się w dawnej kaplicy bazyliki. Prace budowlane są już w dużej mierze zakończone, a teraz trwa instalacja wentylacji. Po zakończeniu instalacji, zostaną podwieszone sufity i pomieszczenia zostaną pomalowane. Bar będzie urządzony przez architekta wnętrz.

Cały czas trwa także kompletowanie wyposażenia baru. Zakupiono już nowy piec konwekcyjny, stoliki i krzesła. Wkrótce będą kupowane meble do kuchni, zlewozmywaki, garnki i talerze. Budowa baru „Dzięgielówka” trwa od ponad roku, a szacowany koszt całej inwestycji to 1,5 mln złotych.

Otwarcie baru planowane jest przed wigilią, ale dokładny termin zależy od wyposażenia lokalu i przeprowadzenia odbiorów. Nazwa „Dzięgielówka” upamiętnia kapłana, który troszczył się o ubogie rodziny i założył fundację ProFamilia.