Dynamika wzrostu cen spada, chemia gospodarcza i dodatki spożywcze najbardziej drożeją

Dynamika wzrostu cen spada, chemia gospodarcza i dodatki spożywcze najbardziej drożeją

Sierpień był kolejnym miesiącem, w którym dynamika wzrostu cen spadła. Najbardziej zdrożała chemia gospodarcza oraz dodatki spożywcze i warzywa. Z drugiej strony, spadki cen odnotowano w kategorii tłuszczów i produktów sypkich. Ceny w sklepach detalicznych w sierpniu wzrosły średnio o 12,4% w porównaniu do roku poprzedniego. Trend spadku dynamiki wzrostu cen dalej się obniża, jednak nie oznacza to, że ogólnie zakupy tanieją.

Analizy wskazują, że wysokie koszty produkcji są głównym czynnikiem wzrostu cen chemii gospodarczej. Podobnie, cena dodatków spożywczych wzrasta ze względu na drogie warzywa i owoce wykorzystywane do ich produkcji. Skala spożycia tych produktów jest również większa w okresie sezonu grillowego, co wpływa na wzrost cen.

Ceny warzyw, owoców, pieczywa i artykułów dla dzieci również wzrosły. W przypadku tych ostatnich, wzrost cen może być spowodowany wzrostem popytu na produkty dla dzieci wraz z powrotem do szkół i przedszkoli.

Ceny słodyczy, deserów i środków higieny osobistej również wzrosły. Jednak te produkty nie są kategorią pierwszej potrzeby i spadek konsumpcji w tej kategorii wpływa na wzrost cen.

Karmy dla zwierząt, napoje bezalkoholowe, owoce i nabiał wzrosły nieznacznie w porównaniu do innych kategorii. Natomiast mięso, ryby, artykuły tłuszczowe i produkty sypkie odnotowały spadki cen. Spadek cen art. tłuszczowych wynika z tańszego rzepaku na rynkach międzynarodowych, a produkty sypkie tanieją ze względu na zwiększenie obszarów zasiewu rzepaku i zbiorów w sezonie letnim.

W sumie, nie wszystkie kategorie produktów zanotowały wzrost cen. Tłuszcze i produkty sypkie odnotowały spadki, a inne kategorie nadal mają tendencję do wzrostu cen.