Rafał Olbiński – słynny polski artysta, gościem cyklu „Salon Kobiet”

Rafał Olbiński – słynny polski artysta, gościem cyklu „Salon Kobiet”

Światowej sławy artysta Rafał Olbiński był gościem spotkania „Salon Kobiet” w niedzielę. Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, dlatego zostało przeniesione na Małą Scenę Kieleckiego Centrum Kultury. Zwykle spotkania odbywają się w Galerii Sztuki Współczesnej „Winda”.

Podczas spotkania uznany malarz Rafał Olbiński opowiadał o swojej artystycznej drodze, kobietach, Kielcach, Nowym Jorku i swoich inspiracjach. Zapowiedział również wydanie książki, fragmenty której były już zaprezentowane publiczności.

Rafał Olbiński jest urodzonym w Kielcach artystą malarzem, który specjalizuje się w symbolizmie i surrealizmie. Jest także rzeźbiarzem, ilustratorem, scenografem i pisarzem. Maturę zdawał w I Liceum Ogólnokształcącym imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach, a następnie ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. Pomimo wykształcenia w dziedzinie architektury, nie pracował w tym zawodzie.

W 1981 roku, na skutek stanu wojennego w Polsce, Olbiński wyjechał do USA, gdzie osiedlił się na ponad trzydzieści lat. To tam jego kariera nabrała rozmachu, a ciągły sukces przyczynił się do powstawania coraz to nowych artystycznych projektów. Rafał Olbiński jest laureatem wielu międzynarodowych nagród w Nowym Jorku, Paryżu, Los Angeles i Londynie. Jego prace są eksponowane w najbardziej prestiżowych galeriach na całym świecie, a obrazy i rzeźby osiągają imponujące sumy na aukcjach.

Artysta dziś podziela swoje życie między Warszawę, Nowy Jork i Martynikę, a mimo to nie przestaje tworzyć, wystawiać i projektować. Jego prace cieszą się dużym uznaniem zarówno w Polsce, jak i na całym świecie.