Trzecia edycja Międzynarodowego Festiwalu im. Michała Spisaka w Pałacu Kultury Zagłębia

Trzecia edycja Międzynarodowego Festiwalu im. Michała Spisaka w Pałacu Kultury Zagłębia

Od 14 września do 22 października trwa trzecia edycja Międzynarodowego Festiwalu im. Michała Spisaka w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. Motywem przewodnim wydarzenia jest „Klasycy i Neoklasycy”. Festiwal jest kontynuacją kilkunastoletniej tradycji konkursu muzycznego, który promuje muzykę Michała Spisaka oraz innych mistrzów muzyki klasycznej. Konkurs muzyczny, który jest częścią festiwalu, skupia młodych instrumentalistów z całego świata, którzy będą rywalizować w trąbce, rogu i puzonie.

Przed konkursowym etapem, publiczność miała okazję uczestniczyć w kameralnych wydarzeniach, które wpisują się w tematykę festiwalu „Klasycy i Neoklasycy”. Inauguracją festiwalu był wieczór muzyczno-literacki „Na urodziny Michała Spisaka” w wykonaniu zespołu Sonos Kwartet i aktora Adama Woronowicza.

W ramach festiwalu odbędą się również koncerty i wydarzenia specjalne. Kwintet Dęty Blaszany NOSPR wystąpi w Sali Kameralnej im. Michała Spisaka, prezentując utwory Mozarta, Beethovena, Kilara i Spisaka. Duet Dombrova Piano Duo, trębacz Piotr Nowak i artysta kabaretowy Jarosław Cyb będą uczestniczyć w koncercie z humorem „Kto nie słucha, ten trąba!”. Pianista Krzysztof Herdzin zaprezentuje wieczór muzyczny „Krzysztof Herdzin przedstawia: Klasycy i Neoklasycy”.

13 października odbędzie się uroczysta inauguracja 14. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka, w której wystąpi laureatka Konkursu Chopinowskiego Magdalena Lisak. II etap przesłuchań odbędzie się od 16 do 18 października, a koncerty finałowe od 19 do 21 października, podczas których uczestnicy będą mieli okazję wystąpić z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej.

Zwycięzcy konkursu zostaną ponownie zaprezentowani 22 października podczas Koncertu Laureatów. W ramach festiwalu odbędą się także wystawy plakatów konkursowych oraz prace Studenckich Pracowni Rysunku ASP w Katowicach.

Festiwal jest organizowany przez Pałac Kultury Zagłębia, miasto Dąbrowa Górnicza oraz Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Wydarzenie zostało dofinansowane z funduszy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Więcej informacji i bilety dostępne na stronach palac.art.pl oraz spisakfestiwal.palac.art.pl.