Cztery nowe niskoemisyjne autobusy dołączają do floty Komunikacji Beskidzkiej

Cztery nowe niskoemisyjne autobusy dołączają do floty Komunikacji Beskidzkiej

Na drogi wyjechały cztery nowe niskoemisyjne autobusy, które w sierpniu zasiliły tabor Komunikacji Beskidzkiej. Są to 10-metrowe pojazdy marki Solaris. Dwa z nich kursują na trasach w powiecie bielskim, natomiast pozostałe obsługują linię do Kęt w powiecie oświęcimskim.

Nowe autobusy Solaris typu „mini” mają pojemność 80 pasażerów. Są zasilane olejem napędowym zgodnie z normą emisji spalin Euro 6. Wyposażone są w klimatyzację, udogodnienia dla pasażerów niepełnosprawnych, matek z dziećmi oraz osób starszych. Posiadają również niską podłogę, przestrzeń na wózek inwalidzki i miejsce dla psa przewodnika. Każdy z nich wyposażony został również w kasę biletową w kabinie kierowcy.

Koszt zakupu czterech nowych autobusów wyniósł 5,6 mln zł, z czego 4 mln zł pochodziło z programu rządowego Polski Ład. Pozostałą część dołożyły samorządy tworzące Beskidzki Związek Powiatowo-Gminny, który zarządza Komunikacją Beskidzką.

W 2020 roku Komunikację Beskidzką wzbogaciło 26 autobusów na gaz, kosztując łącznie 32 mln zł, z czego 22,6 mln zł pochodziło z funduszy UE.

Beskidzki Związek Powiatowo-Gminny składa się z 11 samorządów, obejmujących wszystkie gminy powiatu bielskiego oprócz Czechowic-Dziedzic, powiat bielski oraz samorząd Kęt.

Komunikacja Beskidzka obecnie posiada około 115 autobusów, z których najstarsze są z początku XXI wieku. W roku 2022 przewiozła około 4 mln pasażerów.