Ceny mieszkań za miastem niższe o 50 proc.

Ceny mieszkań za miastem niższe o 50 proc.

Wybierając mieszkanie z rynku wtórnego w gminie podmiejskiej, za metr kwadratowy zapłacimy czasami nawet do 50 proc. mniej niż w stolicy regionu. Niestety, w niektórych aglomeracjach znalezienie mieszkania pod dużym miastem jest trudne z powodu bardzo ograniczonej liczby ofert – tak wynika z najnowszego raportu lokalnego przygotowanego przez portal Nieruchomosci-online.pl.

Według raportu, różnice w cenach mieszkań pomiędzy miastem a gminami podmiejskimi są największe w takich ośrodkach miejskich jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Katowice, Białystok, Toruń i Zielona Góra. Za metr kwadratowy mieszkania z rynku wtórnego poza dużym miastem można tam płacić nawet do 50 proc. mniej niż w stolicy województwa. Natomiast w okolicach stolic województw jak Poznań, Bydgoszcz, Opole, Szczecin i Gorzów Wielkopolski, ceny mieszkań są o około 40 proc. niższe.

Jednak niektóre aglomeracje, takie jak Łódź, Olsztyn i Rzeszów, mają mniejsze różnice cen pomiędzy miastem a gminami podmiejskimi, sięgające maksymalnie 30 proc.

Osoby poszukujące mieszkań coraz częściej zwracają uwagę na gminy ościennych miast, gdzie ceny są niższe, a metraż mieszkań większy. Choć istnieją pewne wady, takie jak konieczność dojazdu do miasta czy słabiej rozwinięta infrastruktura, oszczędność i lepsze warunki mieszkaniowe przeważają – podkreśla Rafał Bieńkowski, PR manager portalu Nieruchomosci-online.pl.

Jednak w niektórych województwach, takich jak Kielce, Opole, Lublin i Rzeszów, trudno znaleźć mieszkania w bliskim sąsiedztwie dużego miasta ze względu na niską podaż. Większość mieszkań na sprzedaż znajduje się w głównym mieście regionu.

Polacy coraz częściej decydują się na zakup domów na przedmieściach lub w okolicznych gminach zamiast mieszkań w dobrych lokalizacjach w dużych miastach. Najpopularniejsze są szeregówki, bliźniaki o powierzchni 80-100 mkw. oraz domy wolnostojące do 120 mkw.

Na rynku działek budowlanych również widać duży rozdźwięk cenowy. W największych miastach grunty są drogie i mało dostępne, natomiast w gminach podmiejskich właściciele oferują działki w cenach znacznie niższych niż w mieście.

Cały raport z danymi można znaleźć na portalu Nieruchomosci-online.pl.