Nabór wsparcia dla rolników w zakresie paliwa zakończony

Nabór wsparcia dla rolników w zakresie paliwa zakończony

Nowe przepisy dotyczące zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze dla producentów świń, owiec, kóz i koni są już w mocy. Od 1 do 31 sierpnia rolnicy mieli możliwość składania wniosków o zwrot podatku. Teraz pojawia się pytanie, kiedy dostaną dopłaty.

W maju prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o zwrocie akcyzy od paliwa rolniczego. Producentom świń, owiec, kóz i koni przysługują teraz zwroty akcyzy, a stawka zwrotu została podniesiona do 2 zł za litr paliwa rolniczego.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że producenci rolni mogą złożyć wniosek o zwrot podatku akcyzowego za olej napędowy wykorzystywany w produkcji rolnej. Wnioski z załączonymi fakturami mogły być składane od 1 do 31 sierpnia 2023 roku.

Nowe regulacje przewidują również wprowadzenie limitu zużywanego oleju napędowego oraz dodatkowej pomocy w postaci podwyższonej stawki zwrotu dla producentów rolnych.

Wniosek o zwrot podatku akcyzowego musi być poparty fakturami VAT dokumentującymi zakup oleju napędowego. Terminy składania wniosków zależą od daty zakupu oleju napędowego oraz grupy zwrotu.

Pomoc finansowa dla rolników podzielona jest na dwie części i funkcjonuje dwa razy w roku. Za zakup paliwa pomiędzy 1 lutego a 31 lipca 2023 roku trzeba było złożyć wniosek w terminie od 1 do 31 sierpnia. Kolejny termin to luty 2024 roku.

Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej, rolnicy otrzymają zwroty w październiku. Stawka zwrotu za wnioski złożone w sierpniu wynosi 1,46 zł, a producenci rolni mogą otrzymać dodatkową pomoc w wysokości 0,54 zł, co razem daje kwotę 2 zł za litr paliwa.

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi