Parkowanie malwersantów w Krakowie

Parkowanie malwersantów w Krakowie

Parkowanie na zakazie, na pasach dla pieszych, przed bramą wyjazdową, na trawniku, na całym chodniku – tak zostawiają swoje auta „mistrzowie parkowania” w Krakowie. Straż miejska tropi ich, ponieważ stwarzają niebezpieczeństwo i utrudniają ruch zarówno innym kierowcom, jak i pieszym. Niestety, niektóre źle zaparkowane samochody blokują także ruch tramwajów, paraliżując komunikację miejską.

W ciągu roku straż miejska i inne służby nakazują odholować między 2000 a 3000 źle zaparkowanych pojazdów z ulic Krakowa. Kierowcy muszą następnie pokryć koszty holowania, które wynoszą od 500 do 600 złotych, do których dodają się inne opłaty, takie jak za parking miejski. Ponadto, obarczeni są także punktami karnymi i mandatami, zależnie od popełnionego wykroczenia wynikającego ze złego parkowania.

Przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym pozwalają uprawnionym służbom – Policji, Straży Miejskiej Miasta Krakowa, Inspekcji Transportu Drogowego, osoby dowodzącej akcją ratowniczą – na odholowanie danego pojazdu. W takim przypadku, zachęca się pierwotnie do skontaktowania się telefonicznie ze Strażą Miejską pod numerem 986, aby sprawdzić, czy samochód został faktycznie odholowany i powód takiej interwencji.

W przypadku odholowania pojazdu, kierowcy muszą liczyć się z dodatkowymi kosztami. Właściciel zobowiązany jest do wniesienia opłaty za usunięcie pojazdu oraz jego przechowywanie na parkingu. Opłaty za holowanie i parking można uiścić poprzez przelew internetowy lub na poczcie na konto PKO BP o numerze rachunku 66 1020 2892 0000 5102 0590 8555. W tytule przelewu należy wpisać dane osobowe, markę i numer rejestracyjny pojazdu z dopiskiem „holowanie”. Przepisy pozwalają na odbiór pojazdu bez wniesionej opłaty, która może zostać uregulowana w późniejszym terminie.

W Krakowie radni miejscy uchwalili wykaz stawek dotyczących odholowania i przechowywania pojazdów. Na przykład, w przypadku pojazdów o masie do 3,5 tony, koszt holowania wynosi 580 złotych, a przechowywanie 42 złote za każdą dobę – szczegóły można znaleźć w uchwale Rady Miasta Krakowa nr XCVII/2645/22 z dnia 12 października 2022 r.

Odholowane samochody trafiają na strzeżony parking przy ulicy Józefa Rzebika 6 w Krakowie. Parking jest czynny przez całą dobę, a możliwy jest kontakt telefoniczny pod numerem 601 213 722. Zarząd Dróg Miasta Krakowa współpracuje z firmami, które świadczą usługi holowania i przechowywania pojazdów.