Urodziły się pisklęta kariam czerwononogich w Ogrodzie Zoologicznym w Gdańsku

Urodziły się pisklęta kariam czerwononogich w Ogrodzie Zoologicznym w Gdańsku

W Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym urodziły się dwa pisklęta kariam czerwononogich. To pierwsze takie narodziny w oliwskim zoo. Kariamy czerwononogie naturalnie występują przecież w Brazylii, Urugwaju czy też na północy Argentyny. Tym razem będą jednak częścią gdańskiego zwierzyńca w sąsiedztwie z kondorami.

Kariama czerwononoga to mieszkaniec wybredny, a zazwyczaj osiedla się w pobliżu rzek i strumieni Ameryki Południowej. Ptak ten żeruje albo samotnie albo w małych grupach. Swojego pokarmu doszukuje się w zaroślach – trawach czy też krzakach. Zazwyczaj jej ofiarami padają jaszczurki oraz węże, a jest dla nich bezlitosna, ponieważ uśmierca je poprzez uderzenia o ziemie i kamienie.

Dorosłe osobniki dzięki charakterystycznym odgłosom bardzo łatwo można namierzyć nawet z odległych zakątków zoo. Młode jeszcze się chowają przed oczami zwiedzających, ale już stawiają pierwsze kroki. Nadal są podkarmiane przez rodziców. Kariamy czerwononogie słyną z prędkości – potrafią biec nawet do 40 kilometrów na godzinę, gdy napotkają niebezpieczeństwo.

Wyjątkowe narodziny tych ptaków są ważnym wydarzeniem dla Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. Zazwyczaj te gatunki występują w krajach Ameryki Południowej, ale teraz mają swoje miejsce w polskim zoo. Kariamy czerwononogie są łatwo rozpoznawalne dzięki swoim charakterystycznym odgłosom i niesamowitej prędkości, z jaką się poruszają. To cenne dodatkowe życie, które możemy podziwiać w ogrodzie zoologicznym w Gdańsku.