W tym roku, na inaugurację 49. Festiwalu Muzyki w Starym Krakowie, otrzymamy niekonwencjonalne połączenie wirtuozowskiego Koncertu fletowego G-dur Mozarta z solistą Łukaszem Długoszem oraz monumentalnej Eroiki Beethovena w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod batutą Macieja Tworka. Jednak to tylko wierzchołek góry lodowej, ponieważ Festiwal, założony przez Stanisława Gałońskiego, obchodzący w przyszłym roku swoje okrągłe jubileuszowe 50-lecie, przygotował jeszcze wiele innych niespodzianek.
Warto zwrócić uwagę na wyjątkową obecność muzyki dawnej, reprezentowaną przez zespoły takie jak Rorantyści, którzy wykonają repertuar związany z Wawelem, Collegium Zieleński, prezentujące różnorodne dzieła swojego patrona, czy Krakowski Konsort Viol, który przeniesie nas prosto do XVI i XVII wieku. To nie koniec, bo Elżbieta Stefańska i Mariko Kato-Shioya udowodnią, że klawesyn doskonale sprawdza się zarówno w dziełach dawnych, jak i współczesnych mistrzów.
Festiwal nie zapomniał również o energii i różnorodności. Szalony skrzypek Roby Lakatos zaprasza na unikalny koktajl klasyki, jazzu, cygańskich rytmów, melodii musicalowych i węgierskiego czardasza. Wirtuozi z Lwowa pod batutą Serhija Burki, którzy są stałymi gośćmi Festiwalu, przypomną nam utwory ukraińskiego kompozytora Mirosława Skoryka.
Ponadto, po raz pierwszy na scenie Festiwalu pojawi się młoda holenderska pianistka Maxime Snaterse. Jej występ obiecuje być niezwykłym przeżyciem. I na koniec, w niezapomnianym finale, Krzysztof Jakowicz razem z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej zaprezentuje I Koncert skrzypcowy g-moll Maxa Brucha.
Wszystko to odbędzie się 15 sierpnia 2024 roku o godzinie 18:00 w Filharmonii Krakowskiej. Nie możemy się już doczekać, aby doświadczyć nowych brzmień w dawnych strojach na tym wyjątkowym Festiwalu Muzyki w Starym Krakowie.
Artykuł 49. Festiwal Muzyki w Starym Krakowie: Nowe brzmienia w dawnych strojach pochodzi z serwisu Powiat Krakowski – Informacja Lokalna.
Źródło artykułu: Krakowska Informacja Lokalna